Bycie samotnym rodzicem

Anemia, zwana również niedokrwistością jest stanem, w którym wnika do ograniczenia ilości czerwonych krwinek. Są bogate przyczyny powstania niedokrwistości w układzie młodego człowieka: że być dana utratą krwi, poprzez upośledzenie wytwarzania erytrocytów lub te w klubu ze ograniczeniem życia erytrocytów.Pomimo wszystko, upośledzenie obecne istnieje właściwie powszechnie spotykanie wśród kobiet w ciąży – dotyka około 40% ciężarnych. Natomiast w wypadku osób przy okazji definicja anemii wygląda trochę inaczej. Podczas ciąży dochodzi bowiem do zwiększenia objętości natury oraz jej rozcieńczenia, przez co liczba czerwonych krwinek jest ograniczona, niedokrwistość jest więc zjawiskiem dość normalnym. W okresie ciąży więc mówimy o zaistnieniu anemii, kiedy przychodzi do spadku poziomu hemoglobiny poniżej 10 g/dl lub hematokrytu poniżej 30%.

Nie wrzuca to natomiast faktu, że poważne niedobory czerwonych krwinek w układzie przyszłej matki mogą wywołać do zaburzeń rozwoju płodu i niedotlenienia. W wczesnym trymestrze ciąży grozi to zaburzeniami implantacji zarodka, a nawet poronieniem. W tamtym kwartale może spowodować do stworzenia wad rodzonych, a w trzecim do przedwczesnego porodu.

Czynnikami sprzyjającymi wystąpienia anemii u osoby ciężarnej są przede każdym spożywanie alkoholu oraz palenie papierosów. Inne to ciąża mnoga, niedobór witam i zalecie odżywczych w diecie, na które zapotrzebowanie dość szybko wzrasta w okresie wstąpienia w ciążę. Leczenie anemii zależy z jej poziomu zaawansowania oraz przyczyny. Lekka anemia, której warunkiem był brak żelaza, jest zazwyczaj leczona doustnymi środkami zwiększającymi jego wielkość. Bardzo rzadko stosuje się również dożylne uzupełnianie niedoborów żelaza, stanowi ostatnie przecież ważna o wiele krótsza niż w wypadku przyjmowania suplementów diety. Sprowadzają się przypadki, kiedy niezbędna będzie dodatkowo transfuzja krwi – dzieje się tak głównie w pozycjach obfitego krwawienia, na dowód podczas odklejania się łożyska.

Anemia jest schorzeniem dość łatwo rozpoznawalnym, jej wyrazami są:

zmęczenie, osłabienie, bóle głowy, problemy z myślą i koncentracją, zawroty głowy.

Jeżeli więc, istniejąc w ciąży, zauważysz u siebie któryś z przytoczonych wyżej czynników, koniecznie skonsultuj się z specjalistą, ponieważ nieleczona anemia może stworzyć do ważnych uszkodzeń płodu, a nawet do jego śmierci.